Rate this post

Záhradný nábytok – voľba materiálu

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Umelý ratan je špeciálne vlákno z odolného polyetylénového materiálu, ktoré imituje prírodný ratan, existuje v mnohých farbách a prevedeniach. Je to veľmi obľúbený materiál vďaka prakticky 100% bezúdržbovosti a ľahkosti. Môžete ho nájsť aj pod označením petan. Umelý ratan ponúka moderný dizajn a krásu prírodného ratanu s tou výhodou, že sa nelúpe, nepraská a je farebne stály. Umývanie mydlovou vodou je jedinou údržbou, ktorú po vás bude čas od času vyžadovať.

Záhradný nábytok - voľba materiálu

U moderného nábytku z umelého ratanu je jeho možné využitie aj v interiéroch, ako sú haly moderných domov a bytov, alebo zimné záhrady.

 

Petan by nemal byť vystavovaný v zimnom období teplotám klesajúcim pod 0 °C. Tento teplotný limit je hranicou, kedy materiál krehne a je náchylný na popraskanie, nábytok z umelého ratanu je tak vhodné ukryť do priestorov, kde sú teploty nad bodom mrazu.

 

Plastový variant

Plastový záhradný nábytok sa najčastejšie vyrába z polymérov ABS a SAN a polyetylénu. Tieto materiály sú odolné, držia tvar a ľahko sa udržujú. Cena záhradného nábytku z plastu je neprekonateľná, rovnako ako váha, kedy sa vďaka ľahkej váhe s nábytkom veľmi ľahko manipuluje. Veľakrát to uprednostnia starší ľudia, pre ktorých je premiestňovanie masívnych drevených kompletov náročné. Taktiež je zbytočné sa obávať prasklín, dnešné plastové výrobky používajú inú technológiu, ako tomu bolo pred rokmi, určite si všetci pamätáte tie krehké plastové stoličky, ktoré mali všetci na záhradkách.

Záhradný nábytok - voľba materiálu

Údržba je jednoduchá, bude vám stačiť vhodný čistič na plastové povrchy, handra a vedro s vodou. Pokiaľ bude na povrchu nejaká prilepená nečistota, vyhnite sa použitiu drôtenky, tá by povrch mohla poškrabať.

 

Kovový záhradný nábytok

Kovový nábytok nájdete nielen na záhrade, ale je veľmi obľúbený predovšetkým na terasách a balkónoch. Môžete nájsť aj veľmi elegantné varianty, ktoré kombinujú drevo a kov. Väčšia váha v porovnaní s umelým ratanom a plastom je kompenzovaná bezkonkurenčnou dlhovekosťou, pevnosťou a stabilitou.

Údržba nebude tak častá ako u dreveného záhradného nábytku, ale raz za čas sa ošetrenie hrdzavých miest nevyhnete, budete musieť očistiť povrch od nečistôt a následne použiť intenzívny čistiaci prostriedok, určený práve na nábytok z kovu. Prípadné hrdzavé miesta obrúsite vhodným šmirgľovým papierom a následne zatriete farbou. Je dosť možné, že pri hliníku sa údržbe vyhnete úplne, je tak odolný voči vonkajším vplyvom, že ho raz za čas stačí očistiť vodou.

Záhradný nábytok - voľba materiálu