5 (100%) 1 vote

Povinná výbava všetkých poľovníkov

 

Väčšina ľudí si myslí, že prácou poľovníkov je len lovenie zveri. Aj keď poľovníkov si vybavujeme najmä pri love, okrem lovu majú aj množstvo iných povinností. Medzi ich povinnosti patrí selektívny odstrel zveri, ktorý je veľmi dôležitý pre zachovanie optimálneho pomeru pohlavia a vekovej štruktúry zveri, sčítavanie normovaných kmeňových stavov zveri, ale aj ochrana poľnohospodárskych plodín, polí a agrokultúr.

Čo by ale v povinnej výbave poľovníkov nemalo chýbať?

Poľovnícke ďalekohľady

 

Na pozorovanie zveri je veľmi dôležité mať pri sebe značkové poľovnícke ďalekohľady. Pri ich výbere je veľmi dôležité okrem značky prihliadať aj na veľkú svetelnosť, vodeodolnosť a plnenie dusíkom proti zahmlievaniu. Keďže poľovníci pracujú v akomkoľvek počasí, v daždi, vetre, či počas sneženia, parameter zahmlievania je veľmi dôležitý pri výbere.

 

Každý poľovník je preto povinný si objednávať značkové poľovnícke ďalekohľady. Priemer objektívu je pri výbere týchto ďalekohľadov dôležitý. Dôležitým parametrom je aj zväčšenie. Čím menšie zväčšenie si vyberiete, tým budete mať väčšiu svetelnosť a širšie zorné pole.

 

Termovízie

 

Využívajú ich pri pozorovaní, ale najmä pri love zveri. V nehostinných podmienkach navyše za tmy je veľmi dôležité, aby mal poľovník prehľad o tom, čo sa okolo neho deje. Jednoduchší pohyb a orientáciu v lese počas lovu za tmy vedia zabezpečiť moderné termovízie. Termovízie zbierajú infračervené žiarenie, vďaka čomu sa poľovníkom podarí rozoznať zver od neživých predmetov a pomáhajú aj pri vyhľadávaní ranenej, či postrelenej zveri.

Poľovníci okrem moderného nočného videnia a poľovníckych ďalekohľadov potrebujú aj termovízie. Kúpia si ich aj so všetkým potrebným príslušenstvom v obchodoch špecializovaných na  poľovnícke potreby.

 

Každý poľovník ale musí mať aj kvalitné vetruvzdorné a nepremokavé oblečenie a obuv.

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: PRESSLAB  / Shutterstock.com