5 (100%) 1 vote

Ako sa starať o matrace, aby vám vydržali

 

Vybrať si ten správny matrac sa nám po odbornej porade s predajcami matracov podarí, no ako sa o matrace starať, aby nám vydržali čo najdlhšie, nám poradí len máloktorý predajca.

My vám ale prezradíme pár zaujímavých spôsobov, ako predĺžiť životnosť matracov.

Ako sa starať o matrace

Vysávajte povrch matracov

 

Prach, vlasy, ale aj zvyšky kože sa usádzajú na posteľnom prádle a prenikajú aj na povrch matracov. Aby ste sa vyhli znehodnoteniu matracov, odporúčame vám vždy pri výmene posteľného prádla (hlavne plachty) vysávať povrch matracov špeciálnym nadstavcom, ktorý používate aj na vysávanie čalúnenia sedačiek a kresiel. Odstránite tak všetky vlasy, prach, ale aj zvyšky kože, ktorých sa naša pokožka zbavuje aj počas spánku. Nezabúdajme na to, že zvyškami kože sa živia roztoče, preto ak chcete zabrániť ich znehodnoteniu, povrch matracov je potrebné čistiť od zvyškov kože a prachu.

Pri väčších matracoch 160×200 sa síce viac zapotíte. Myslite však na to, že takéto vysávanie má zmysel.

Mráz a slnečné lúče ničia roztoče

Mráz a slnečné lúče dokážu zabrániť rozmnožovaniu roztočov a dokážu ich aj vyhubiť. Slnečné lúče a silné mrazy roztoče príliš neobľubujú.

Ak budete matrace vystavovať mrazom a priamemu slnečnému žiareniu, predĺžite ich životnosť.

Jednolôžkové matrace veľkosti 90×200 odporúčame položiť na parapety okien. Predtým si však vonkajšie a vnútorné parapety dôkladne poumývajte a poutierajte. Najmä teraz cez zimu sa usádzajú sadze na vonkajších parapetách a určite netúžite mať čisté biele matrace od sadze.

Ako sa starať o matrace

Pre istotu si na parapety umiestnite staré čisté handry, na ktoré potom položíte matrace.

Náš tip: Aby vám matrace vydržali, kúpte si nepremokavé chrániče matracov zo 100% bavlny. Chrániče matracov môžete kedykoľvek oprať v práčke. Ochránite tak svoje nové matrace pred prachom a zvyškami kože.