5 (100%) 1 vote

4 tipy, ako vybrať tie správne interiérové dvere

Môže sa to zdať ako detail, ale interiérové dvere by mali byť zladené s interiérom, aby nekazili celkový dojem. Dvere teda vyberajte s rozumom a zamerajte sa nie len na vzhľad, ale aj na materiál dverí a kvalitu kovania.

 

  1. Rozmer dverí a zárubne

Na rozmer dverí je dobré myslieť už pri stavbe, pretože sa odvíja od rozmerov stavebného otvoru. K šírke dverí pripočítajte 10 cm a k výške 5 cm. V praxi to znamená, že ak chcete interiérové dvere s rozmermi 90×200 cm stavebný otvor má mať rozmery 100×205 cm. Pri zárubni je potrebné poznať aj hrúbku stien. Štandardné šírky dverí sú 70, 80 a 90 cm.

4 tipy, ako vybrať tie správne interiérové dvere

  1. Smer otvárania

Klasické dvere môžu byť ľavé alebo pravé. O ktorý typ ide zistíte podľa pántov aj kľučky.  Ak sú pánty na ľavej strane ide o ľavé dvere, ak sú na pravej tak pravé aj dvere. O ľavé dvere ide aj vredy, keď koniec kľučky smeru doľava, ak smeruje doprava dvere sú pravé. Otváranie môže byť buď dovnútra alebo von, podľa toho či sú pánty na vonkajšej alebo vnútornej strane.

 

  1. Typ dverí

Okrem klasických otočných dverí, ktoré sa môžu otvárať dnu alebo von existujú aj posuvné, skladacie a kyvné dvere. Posuvné dvere sa môžu zasúvať do puzdra alebo po stene a sú vhodné do miestností, do ktorých sa vám nehodia klasické dvere a zároveň máte dosť miesta na zasúvanie dverí. Skladacie sú skvelým riešením do malých miestností a jednoducho sa skladajú. Kyvné zasa majú špeciálne pánty a otvárajú smerom von aj dnu.

4 tipy, ako vybrať tie správne interiérové dvere

  1. Materiál dverí

Najlacnejšie dvere sa vyrábajú z papierovej voštiny, ale nemajú také dobré zvukovo izolačné vlastnosti ako drevo alebo MDF a DTD dosky. Na druhej strane masívne drevo má najvyššiu hmotnosť a vplyvom vlhkosti a teploty sa môžu deformovať, takže nie sú vhodné do kúpeľne alebo pivnice. Dizajnovou záležitosťou sú napríklad aj dvere so sklenenou výplňou.